SAĞLIKLI KİLO ALMA

SAĞLIKLI KİLO ALMA

SAĞLIKLI KİLO ALMA

Eğer harcadığınız enerji almış olduğunuz besinlerle elde edilen enerjiden fazla ise kilo alamazsınız. Yapmanız gereken bol enerji veren besinlere tüketmektir.

Ne kadar yemek yerseniz yiyin eğer harcadığınız enerji almış olduğunuz besinlerle elde edilen enerjiden fazla ise kilo alamazsınız. Yapmanız gereken bol enerji veren besinlere tüketmektir. Kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler bünyelerinde oldukça yüksek düzeyde enerji barındırmaktadırlar. Bu ürünlerin tüketimi kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Daha az enerji harcamak için günlük aktivitelerinize sınırlama getirmeniz kesinlikle sağlıklı bir yaklaşım değildir. Böyle bir girişim metabolizma hızınız ve diğer metabolizma fonksiyonlarınız üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir. En sık yapılan hatalardan biride kilo almak için spor yapmamaktır. Spor sağlıklı olmanın en hızlı ve güvenli yoludur.

Kilo almak için uygulanması tavsiye edilen ve tavsiye edilmeyen egzersiz türleri bulunmaktadır. Kilo almanıza yardımcı olacak spor aktivitelerinin birinci önceliği kas kütlesini artırmak olmalıdır. Ağırlık çalışmak ya da halter çalışmak kas kütleleri üzerinde geliştirici bir rol oynamaktadır. Gelişen kas kütleleri sayesinde kişi kilo alırken vücudunun da şekillendirilmesine olanak sağlamaktadır. Kilo almaya çalışılırken spor yapılmaması yağlanmanın göbek ya da basen bölgelerinde birikmesine neden olabildiği gibi vücut sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Yukarıda anılan yöntemlerde de belirtildiği gibi kilo alma tıpkı kilo verme gibi uzun bir süreçtir. Bu sürecin başarılı şekilde sonlandırılması sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile mümkündür. Sağlıklı beslenmenin ve düzenli sporun olmadığı bir programla kilo almak hem estetik açıdan hem de sağlık açısından sakıncalıdır.