CARDIO

CARDIO

CARDIO

Kilo vermek amaçlı olarak yapılır ki aslında bu çok doğru bir yaklaşım değildir. Kardio çalışmaları; tüm egzersizler gibi kalori tüketmemize yardımcı olur.

Cardio çalışmalarının en önemli makinelerinden biri olan koşu bantlarında yapılan egzersizler sırasında çok sıkça sorulan bu soru, aslında cevaplaması hem en kolay hem de en zor olan sorulardan biridir. Çünkü; “koşmalı mıyım yoksa yürümeli miyim” noktasında cevabı etkileyecek bir çok faktör söz konusudur. Egzersiz planlarken göz önünde tutmamız gereken ve egzersizi planlamamıza yardımcı olan faktörleri vardır. Bunlar;

Yaş
Cinsiyet
Kilo
Spor geçmişi
Şuan ki performans durumu
Herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı
Varsa kullandığı ilaçlar
Günlük aktivite düzeyi
Kişinin egzersiz amacı
Egzersiz şiddetini algılama skoru ve egzersiz memnuniyetidir.

Tüm bu faktörler bizim bu soruya cevabımızı etkileyecektir. Genel olarak kardio çalışmaları; kilo vermek amaçlı olarak yapılır ki aslında bu çok doğru bir yaklaşım değildir. Kardio çalışmaları; tüm egzersizler gibi kalori tüketmemize yardımcı olur ve aynı zamanda “solunum ve dolaşım sistemi”mizi antrene eder. Bu egzersiz etkisi bakımından da KARDİO fitness rejiminin vazgeçilmezidir.

Kardio çalışmalarının şiddetini belirleyen en önemli ölçüt, egzersiz sırasındaki nabız sayısıdır. Önerilen egzersizin şiddeti % 60 – 75 (hedef nabız) aralığındadır. Daha düşük bir egzersiz etkili olmayacak, daha yüksek bir şiddet ise yukarıdaki tüm faktörlere bağlı olarak egzersiz etkisini değiştirecektir.