ZUMBA

ZUMBA

ZUMBA

Zumba’nın eğlenceli olmasından dolayı Dünya’da düzenli olarak bu egzersiz 15 milyondan fazla insan tarafından uygulanıyor.

Zumba,son dönemlerde oldukça popüler bir egzersizdir.

Zumba;
Hızlı kalori yaktırır,
Metabolizmayı hızlandırır,
Dayanıklılığı arttırır,
Ruhu gençleştirip,dinlendirir,
Koordinasyonu güçlendirir,
Güven duygusunu arttırır,
Stresi azaltır,
 Ve tüm bunları yaparken de bütün vücudu çalıştırır.

ZUMBA NEDİR?

1990’lı yıllarda, Kolombiyalı bir dansçı aynı zamanda koreograf olan Alberto “Beto” Perez tarafından geliştirildi.

Zumbanın en önemli özelliği dans ve aerobik unsurlarını bir araya getirmesidir.

Perez,Güney Amerika dansından esinlenerek bu fitness programını geliştirmiştir.

Zumba’nın eğlenceli olmasından dolayı Dünya’da düzenli olarak bu egzersiz 15 milyondan fazla insan tarafından uygulanıyor.Tam tamına 175 ülkede bu eğlenceli fitness programıyla insanlar formda kalıyor.
Genelde zumba egzersiz seansları 1 saat sürmektedir. Profesyonel bir zumba eğitmeni tarafından ders alınmasında fayda vardır.. Hızlı ve yavaş dans hareketleriyle vücut direncini arttırmayı hedefleyen spor,hem sosyal etkileşim sağlamaktadır hem de egzersiz yaparken eğlenceyi de sunmaktadır.

ZUMBANIN FAYDALARI;

1.KALORİ YAKINI HIZLANDIRIR;

Eğer yüksek verimli bir yağ yakım programı arıyorsanız,zumba tam size göre.Yaş,cinsiyet ve egzersizinize bağlı olarak,1 saatte 300-600 kalori yaktıran bu egzersiz sayesinde ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

2.POSTÜRÜ DÜZELTİR

Zumba’da yer alan hareketlerin pek çoğu başka egzersizlerin içeriğinde bulunmaz.Farklı kas gruplarını aynı anda çalıştırmayı sağlayan zumba,salsa,samba,mambo ve merengue danslarının hareketlerini birleştirir.Bu danslar sayesinde eklemler alışılmadık hareketler karşısında uzamaya ve alışmaya başlar.Bu sayede düzenli yapıldığı taktirde duruştaki bozukluğu düzeltir ve esneklik sağlar.

3.DAYANIKLILIĞI ARTTIRIR

Zumbayı düzenli yaptığınızda,vücudunuz enerji harcamaya ve bu tempoya alışmaya başlar.Bir kaç antreman sonra dayanıklılığınızın artmaya başladığını göreceksiniz.

4.KAYGIYI AZALTIR

Ruh halinizi iyleştirmekistiyorsanız , spor salonları buna her zaman çözüm olamayabilir.
Salonlar bazen sıkıcı ve rekabetçi olabilir.Ama tabi ki spor salonunuz size zumba dersleri sunuyorsa o başka.Zumba,ruh halinizi güzelleştirecek ve stres hormonlarını yok edebilecek endorfin ve nörotransmitersalımını sağlar.

5.KOORDİNASYONU ARTIRIR

Gençlik dönemlerinde belki koordinasyonu düşünmemize gerek olmayabilir. Ancak, yaşlandıkça, koordinasyonönemkazanır.İştezumba dans hareketleri aracılığı ile vücudun dengede kalmasını sağlar.

6.KENDİNİZE GÜVENMENİZİ SAĞLAR

Zumba’nın sosyallik kazandırma tarafı,diğerantremanlara göre daha çoktur. Dans hareketlerinizi ve egzersizlerinizi zumba sınıfı gibi çok resmi olmayan ve eğlenceli bir ortamda yaptığınız için ,kendinizi rahat hissedersiniz, bu da  özgüveninizi geliştirir ve başka başka derslere katılmaya sizi teşvik eder.

7.VÜCUTTAKİ TÜM KASLARIN ÇALIŞMASINI SAĞLAR

Dansa dayalı bu egzersiz neredeyse vücuttaki her kas grubunu çalıştırır. Bu,harcadığınız zamanı daha verimli ve etkili hale getirir.Ayrıca bir süre sonra  profesyonel bir dansçı gibi bir vücuda sahip olabilmenizi sağlar